Call change ringing resources

DRL records and statistics

Back to last page

Disqualifications and No Results

Back to last page

2022: 0
 
2019: 3
Berrynarbor: Morchard Bishop,
Holbeton: Minor Final (held at Swimbridge),
West Down: Torridge Valley Guild Open (held at Dolton)
2018: 4
Clawton: Major Final (held at Ashreigney),
South Tawton: Swimbridge,
Stoke Gabriel: Dartmouth, St Saviour,
Widecombe in the Moor: South Devon 8 Bell (held at Chagford)
2017: 1
Paignton: Devon 8 Bell (held at South Molton)
2016: 2
Georgeham: Devon 8 Bell (held at Dartmouth, St Saviour),
Stokenham: South Devon Qualifier (held at Chivelstone)
2015: 2
Lamerton: Doddiscombsleigh,
Lamerton: Dunsford
2014: 2
Dolton: Minor Final (held at Kenn),
Holbeton: Beric Bartlett (held at Plymouth, St Budeaux)
2013: 1
Monkleigh: Morchard Bishop
2012: 1
Highweek: Tawstock Shield (held at Kingsteignton)
2011: 4
Burrington B: Minor Final (held at Mortehoe),
East Anstey: Frithelstock,
Exeter Cathedral: Devon 8 Bell (held at Buckland in the Moor),
Holbeton: South Brent
2010: 5
Lamerton B: Tamar Valley Guild (held at Lamerton),
Mariansleigh: Dolton,
South Brent B: Ide,
South Molton: Devon 8 Bell (held at Great Torrington),
South Petherwin: Doddiscombsleigh
2009: 6
Broadhempston: Ide,
Mariansleigh: St Giles in the Wood,
Paignton: Devon 8 Bell (held at Ipplepen),
Plymouth, Plymstock: Interdeanery (held at Chudleigh),
West Down: North Devon Qualifier (held at Yarnscombe),
West Down: Chawleigh
2008: 7
Chivelstone: South Devon Qualifier (held at Newton Ferrers),
East Anstey: Shebbear,
Mortehoe: Major Final (held at Zeal Monachorum),
Mortehoe: Lapford,
North Tawton: Okehampton Deanery (held at Hatherleigh),
Plymouth, Eggbuckland: Interdeanery (held at Torquay, Babbacombe),
Sandford: Down St Mary
2007: 11
Bishops Nympton: Mariansleigh,
Drewsteignton: Minor Final (held at Shebbear),
East Anstey: North Devon Qualifier (held at Bishops Nympton),
Exminster: Devon 8 Bell (held at East Budleigh),
Ide: Minor Final (held at Shebbear),
Ipplepen: NAIT Deaneries (held at Abbotskerswell),
Lamerton: Interdeanery (held at South Brent),
Mariansleigh: Shirwell,
North Tawton: Okehampton Deanery (held at Northlew),
Plymouth, Eggbuckland: South Devon 8 Bell (held at Plymouth, Plymstock),
Pyworthy: North Devon Qualifier (held at Bishops Nympton)
2004: 1
Plymouth, Eggbuckland B: Interdeanery (held at Dunsford)
2002: 3
Kenn: Stoke Gabriel,
Mariansleigh: Kenn,
Mortehoe: Major Final (held at Shirwell)
2001: 2
Buckland in the Moor: Kenn,
Holcombe Burnell: Ide
2000: 3
Exeter, St Petrock: Spreyton,
Monkleigh: North Devon Qualifier (held at Morchard Bishop),
West Alvington: Cornwood
1999: 1
Ide: Kenn Deanery (held at Dunsford)
1998: 1
Ide: South Devon Qualifier (held at Lustleigh)
1997: 1
Kenton: South Devon Qualifier (held at Drewsteignton)
1996: 3
Iddesleigh: North Devon Qualifier (held at Black Torrington),
Plymouth, Eggbuckland B: South Devon Qualifier (held at Stokeinteignhead),
Tavistock: Devon 8 Bell (held at Chagford)
1995: 6
Broadhempston: Art Seymour (held at Collaton St Mary),
Buckland in the Moor: Art Seymour (held at Collaton St Mary),
Halwell: Major Final (held at South Tawton),
Heanton Punchardon: C Ridge Shield (held at Bishops Tawton),
Ide: South Devon Qualifier (held at Stokenham),
Mariansleigh B: Mariansleigh
1994: 2
Mortehoe: Major Final (held at Modbury),
Mortehoe: Bridestowe
1993: 2
Bere Ferrers B: Tavistock Deanery (held at Unknown),
Plymtree: North Devon Qualifier (held at Buckland Brewer)
1992: 1
Iddesleigh B: Petrockstowe
1991: 1
Molland: Major Final (held at Sandford)
1990: 2
Buckland in the Moor: Devon 8 Bell (held at East Budleigh),
Exminster: Kenn Deanery (held at Holcombe Burnell)
1989: 4
Bere Ferrers: Tavistock Deanery (held at Unknown),
Clyst Hydon: Minor Final (held at Otterton),
Dunsford B: Kenn Deanery (held at Exminster),
Revelstoke: Devon 8 Bell (held at Chulmleigh)
1988: 1
Clyst Hydon: Plymtree
1987: 3
Ide: Spreyton,
Petersmarland: North Devon Qualifier (held at Shirwell),
South Petherwin: Lydford
1986: 4
Bow: North Devon Qualifier (held at Spreyton),
Kenn B: Kenn Deanery (held at Dunsford),
Lamerton: Shaugh Prior,
Mariansleigh B: West Down
1985: 1
South Petherwin: Bridestowe
1982: 1
Buckland Monachorum: Tavistock Deanery (held at Unknown)
1981: 1
Lamerton: Tavistock Deanery (held at Unknown)
1980: 1
South Brent B: South Devon Qualifier (held at Colaton Raleigh)
1977: 1
Plymouth, Plymstock B: Major Final (held at Ashreigney)
1976: 2
Burrington: Appledore 6 Bell (held at Appledore),
Stoke Gabriel: Major Final (held at Meavy)
1975: 1
Witheridge: Down St Mary
1974: 4
Dartington: Widecombe in the Moor,
Halwell: South Brent,
Plymouth, Plymstock B: Bridford,
Stoke Fleming: South Devon Qualifier (held at Lamerton)
1973: 3
Bow: Minor Final (held at Kingsteignton),
Buckland Brewer: Appledore 6 Bell (held at Appledore),
Burrington: North Devon Qualifier (held at Bridestowe)
1972: 3
Chawleigh: Dolton,
Marwood: Appledore 6 Bell (held at Appledore),
Rackenford: Spreyton
1971: 2
Lamerton C: Dolton,
Petrockstowe: Dolton
1969: 1
Plympton, St Mary: Interdeanery (held at South Milton)
1967: 3
Buckfastleigh: Totnes Deanery (held at Harberton),
Cornwood: P&I Deaneries (held at Plympton, St Maurice),
Kenn: Beric Bartlett (held at Ermington)
1965: 8
Dartington: South Devon Qualifier (held at Bickington),
Galmpton: South Devon Qualifier (held at Bickington),
Ide: South Devon Qualifier (held at Bickington),
Kingskerswell: South Devon Qualifier (held at Bickington),
Modbury: P&I Deaneries (held at Ermington),
Thurlestone: South Devon Qualifier (held at Bickington),
Totnes: Interdeanery (held at Stoke Fleming),
Ugborough: P&I Deaneries (held at Ermington)
1964: 3
Ashburton: South Devon 8 Bell (held at Plympton, St Maurice),
Beaford: North Devon Qualifier (held at Monkleigh),
Witheridge: South Devon 8 Bell (held at Plympton, St Maurice)
1963: 4
Clovelly B: Taw and Torridge Cup (held at Monkleigh),
Kingskerswell: East Portlemouth Bowl (held at West Alvington),
Lustleigh: South Devon Qualifier (held at Lydford),
Widecombe in the Moor: East Portlemouth Bowl (held at West Alvington)
1962: 6
Bickington: South Devon Qualifier (held at Diptford),
Bishops Nympton: M Boundy Shield (held at Rose Ash),
Cheriton Fitzpaine: Poughill (held at Poughill (Devon)),
Halwell: Holbeton,
Knowstone: M Boundy Shield (held at Rose Ash),
Upton Pyne: Upton Pyne
1961: 11
Botus Fleming: Widecombe in the Moor,
Combeinteignhead: Beric Bartlett (held at Modbury),
Dunsford: Colebrooke,
Loddiswell: Beric Bartlett (held at Modbury),
Paignton: Beric Bartlett (held at Modbury),
Plymtree: North Devon Qualifier (held at Hartland),
Rackenford: Colebrooke,
Scratch Team: Chawleigh (held at St Giles in the Wood),
Swimbridge: Down St Mary,
West Down: Colebrooke,
Widecombe in the Moor: Colebrooke
1960: 3
Broadhempston B: Interdeanery (held at Dartmouth, St Petrox),
Halwell: South Devon Qualifier (held at Dunsford),
Whimple: Coldridge
1959: 6
Botus Fleming: Widecombe in the Moor,
Colebrooke: South Devon Qualifier (held at Dittisham),
Combeinteignhead: Interdeanery (held at Bigbury),
Diptford: South Devon Qualifier (held at Dittisham),
Dunsford: South Devon Qualifier (held at Dittisham),
Widecombe in the Moor B: South Devon Qualifier (held at Dittisham)
1958: 5
Dartmouth, St Saviour: East Portlemouth Bowl (held at Widecombe in the Moor),
Galmpton: East Portlemouth Bowl (held at Widecombe in the Moor),
Moretonhampstead: East Portlemouth Bowl (held at Widecombe in the Moor),
Roborough: Dolton,
Totnes: Interdeanery (held at Newton Ferrers)